НСИ започва преговори за ново райониране на България

Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с Евростат относно ново райониране на страната. Това е заложено в проект на решение на Министерския съвет, който е публикуван за обществено обсъждане и предизвика интерес от страна на експерти и обществени организации. Предложението за ново райониране е част от усилията на България да приведе своите статистически райони в съответствие с критериите на Евростат и да оптимизира териториалното управление.
Концепцията за ново райониране е резултат от дейността на специализирана работна група, която е изготвила три приоритетни варианта за структуриране на районите от ниво 2 (NUTS 2). Всички предложени варианти спазват изискванията на Евростат за минимален брой население в отделните региони и отчитат социално-икономическите характеристики на страната. Във всеки от сценариите София-град е обособена като самостоятелен район, което е в съответствие с практиката в други европейски столици и цели да осигури по-добро управление на столицата като център на икономическа активност.
Едно от основните предимства на предложеното райониране е възможността за по-ефективно усвояване на средства от европейските фондове. Новата структура ще позволи на регионите да кандидатстват за финансиране по-целенасочено, като същевременно се отчита тяхната демографска и икономическа специфика. По този начин се очаква да бъдат преодолени съществуващите дисбаланси в развитието на различните райони на страната.
Крайният срок за представяне на мнения и становища по концепцията за ново райониране е 28 февруари 2025 г., като всички заинтересовани страни могат да представят своите мнения и предложения. Според изискванията на Европейския съюз, България трябва да представи окончателния си вариант на райониране до края на март 2025 г., заедно с останалите държави членки. След разглеждане и одобрение от страна на Европейската комисия, новото райониране ще влезе в сила от 1 януари 2027 г.
Една от ключовите цели на новото райониране е да отговори на нуждите на местното самоуправление и да подобри координацията между регионите. Това ще бъде постигнато чрез балансиране на ресурсите и възможностите за развитие, така че регионите да могат да адресират своите специфични предизвикателства.
В рамките на процеса НСИ активно сътрудничи с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и други заинтересовани институции. Те имат за задача да гарантират, че предложенията са съобразени както с националните приоритети, така и с изискванията на ЕС. Особено внимание се обръща на развитието на периферните райони, където е необходимо допълнително стимулиране за задържане на населението и икономически растеж.
Процесът по обновяване на статистическите райони ще има дългосрочни последици за страната, тъй като тези райони се използват за планиране и мониторинг на европейските политики. Също така, те определят как се разпределят ресурсите за регионално развитие и какви са приоритетите за финансиране. Правилното райониране ще даде на България инструмент за по-добро представяне в европейските програми, както и за справяне с предизвикателствата, свързани с икономическата и социалната интеграция на различните региони.
За повече информация и възможност за участие в консултациите, гражданите и организациите могат да посетят Портала за обществени консултации, където са налични подробности за предложените варианти и критериите, по които те са разработени.